Ekonomista ostrzega przed dystopią, jeśli „Bitcoin Aristocrats” stanie się rzeczywistością

Krytycy cyfrowej waluty mają wizje przyszłości równie głupie jak maksymaliści ”.

Nie wszyscy są podekscytowani hiperbitcoinizacją.

Według popularnego memu kopiuj / wklej posiadacze Bitcoinów mają stać się neoarystokracją, ponieważ Bitcoin stanie się dominującą walutą światową:

Mem jest częścią większej wizji przyszłości Bitcoin, półpoważnej, ale w większości żartobliwej narracji, którą można wrzucić pod parasolem „Cytadeli Bitcoin”: wizji przyszłości, w której Bitcoin staje się tak cenny, że hodowcy stają się lordowie dosłownie bronią swoich monet w zamkach.

Pochodzący z posta na Reddicie napisanego przez kogoś, kto twierdzi, że jest podróżnikiem w czasie (w 2021 r.wezwali do ustalenia ceny docelowej 1 miliona dolarów, jeśli jesteś ciekawy), mem Cytadela zaczął żyć własnym życiem, inspirując nawet krótki film .

Ale pomimo oczywistej farsy i fantazji stojącej za memem, jeden ekonomista ostrzega teraz, że może nie być daleko od rzeczywistości, jeśli Bitcoin odniesie sukces w swojej misji osiągnięcia dominacji monetarnej .

Na stronie internetowej think tanku Centre for Economic Policy and Research naukowiec Jon Danielsson z London School of Economics napisał wczoraj artykuł, w którym wyobraża sobie przyszłość, w której „arystokraci Bitcoin” będą „napędzać podziały społeczne i populizm” poprzez skrajne nierówności majątkowe:

„Po pierwsze, obecni właściciele bitcoinów staną się najbogatszymi ludźmi na świecie, rywalizując z królami i cesarzami, którzy rządzili imperiami w minionych wiekach. Dosłownie będą właścicielami wszystkich pieniędzy. Mogą kupić wszystko, co chcą. Nie ma ich tak wielu. W porównaniu z rzeszami, które obecnie posiadają aktywa za pośrednictwem wszystkich funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych oraz pozostałych, jest to niewielka grupa ludzi ”.

Rząd byłby zmuszony „chronić lub atakować” tę nową klasę zwierzchników, którzy osiągnęliby swoją „rangę tylko poprzez wcześniejsze kupowanie”. Nie wniosą żadnego wkładu w społeczeństwo ”

Pomijając mrok i zrzędę, Danielsson ostatecznie dochodzi do wniosku, że taka przyszłość „nie może” nadejść, ponieważ Bitcoin nie nadaje się jako jednostka rozliczeniowa ze względu na niestabilność cen. Z powodu tych „wewnętrznych sprzeczności”, pisze Danielsson, „cena Bitcoina spadnie do zera”.

Analiza ekonomiczna, która prowadzi do tych samych wniosków, co redditors podróżujący w czasie na bok, nie każdy jest tak ponury, jeśli chodzi o hiperbitkoinizowany świat. W rzeczywistości w wielu przypadkach okazało się dobrodziejstwem dla krajów borykających się z inflacją .